Kamizelki taktyczne - rodzaje i zastosowanie

Wszystko na temat naszych zainteresowań i sposobów na kreatywne spędzenie wolnego czasu. Szukasz inspiracji? Zapraszamy tutaj.
Awatar użytkownika
ziemowit75
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2021, 8:30

Kamizelki taktyczne - rodzaje i zastosowanie

Post autor: ziemowit75 »

Kamizelki taktyczne - rodzaje i zastosowanie
Kamizelki taktyczne kojarzą się z wojskiem i policją. Warto jednak wiedzieć, że używają ich także inne grupy (nie tylko zawodowe!), gdyż kamizelki dzielą się na rodzaje. Po różne rodzaje kamizelek taktycznych sięgają pracownicy straży miejskiej, ratownicy medyczni, survivalowcy, harcerze. Dowiedz się więcej!
Czym są kamizelki taktyczne?
Kamizelka taktyczna to wyjątkowy rodzaj odzieży, w którym nacisk kładzie się na wysoką funkcjonalność. Albo chroni korpus właściciela, albo służy do przenoszenia oporządzenia: amunicji do broni palnej, granatów, noży, innych przedmiotów militarnych. W podstawowym podziale na rodzaje występują kamizelka Plate Carrier i kamizelka Chest Rig.
Kamizelka Plate Carrier
Pierwszy rodzaj kamizelki taktycznej pełni funkcję ochronną korpusu. Ma znacznie mniej kieszeni niż drugi model, gdyż tylko dwie: z przodu i z tyłu. Co ważne, nie służą do przenoszenia przedmiotów, lecz do umieszczenia specjalnych płyt balistycznych, a więc kuloodpornych. Ze względu na rozległą budowę kamizelka Plate Carrier zakrywa dużą powierzchnię klatki piersiowej i pleców.
Ciekawostka: Nietypowym zastosowaniem kamizelki Plate Carrier jest... zakładanie do treningu z obciążeniem. Odzież ta zwiększa wagę sportowca, pozwalając mu lepiej pracować nad siłą.
Kamizelka Chest Rig
Alternatywą kamizelki Plate Carrier jest model Chest Rig, a więc służący do noszenia oporządzenia, przede wszystkim amunicji. Jest wygodniejszy niż plecak, a dodatkowo nie demaskuje sylwetki - można go założyć pod kurtkę. Z uwagi na dużą funkcjonalność i ładowność to właśnie ten rodzaj kamizelki chętnie wykorzystywany jest przez inne grupy zawodowe i nie tylko. Po kamizelkę Chest Rig sięgają survivalowcy, harcerze, służby ratunkowe.




Obrazek




Kamizelka taktyczna z systemem MOLLE
Warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju, a w zasadzie podrodzaju kamizelki taktycznej. Kamizelka z systemem MOLLE jest w najwyższym stopniu dopasowana do preferencji użytkownika. Stanowi podrodzaj kamizelki Chest Rig. Dzięki systemowi MOLLE to właściciel decyduje, ile będzie miał kieszeni czy ładownic. Może je dowolnie odczepiać i przyczepiać.
System MOLLE odpowiada za podział modułowy komponentów kamizelki Chest Rig. Może się składać z plecaka zasadniczego, torby biodrowej, chlebaka, wspomnianych już kieszeni i ładownic, a także wielu innych elementów. Użytkownik wybiera nie tylko rodzaj komponentów, ale także ich umiejscowienie. Kupując kamizelkę, warto wybrać właśnie tę kompatybilną z systemem MOLLE.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Morowo.com.pl.
Zdj. Shutterstock